Karuzela Integracyjna

Opis urządzenia

  • Jest to urządzenie pełniące funkcję terapeutyczną i zabawową jednocześnie. Poza ośrodkami rehabilitacji, Karuzela integracyjna nadaje się doskonale do szkół i przedszkoli, w których są dzieci o różnym poziomie sprawności, a także na publiczne place zabaw.
  • Karuzela integracyjna to urządzenie innowacyjne, o zupełnie innym sposobie napędzania niż pozostałe karuzele na rynku. Karuzela kręci się tylko w jednym kierunku. Użytkownik bawiąc się, ćwiczy kończyny górne. Ma pełną kontrolę nad prędkością i tempem wprawiania urządzenia w ruch oraz może decydować o zatrzymaniu, bo urządzenie wyposażone jest w hamulce.  Jeżeli osoba z niepełnosprawnością nie jest w stanie napędzać urządzenia, wystarczy, że czynność tą wykonuje osoba pełnosprawna uczestnicząca w zabawie. Podobnie jest z hamowaniem – wystarczy, że hamulca używa jedna osoba. Urządzenie wyposażone jest w dwa krzesełka, które po złożeniu stają się oparciami dla wózków inwalidzkich.
     
  • Na urządzeniu jednocześnie mogą bawić się osoby z niepełnosprawnością , także na wózkach inwalidzkich, razem z osobami pełnosprawnymi w różnej konfiguracji tych użytkowników.
     
  • Na urządzeniu mogą jednocześnie bawić się: 

        – 1 osoba pełnosprawna + 1 osoba na wózku
        – 2 osoby pełnosprawne
        – 2 osoby na wózkach

Rehabilitacja

Urządzenie polecane dla użytkowników pełnosprawnych, dla osób z niepełnosprawnością skutkującą poruszaniem się na wózku inwalidzkim, o kulach, przy balkoniku. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami neurologicznymi (udary, SM), dla osób z niepełnosprawnością wzroku, a także seniorów.
 
Rehabilitacja neurologicznaRehabilitacja ruchowa
Stymulacja układu przedsionkowego konieczna do prowadzenia terapii integracji sensorycznej. Ćwiczenia podczas napędzania karuzeli wpływają na uelastycznienie mięśni obręczy barkowej i kończyn górnych. Obejmują trening naprzemiennej pracy koncentrycznej i ekscentrycznej mięśni przedramienia i barku. Poprawiają wzorzec chwytu u osób z niepełnosprawnością ruchową (porażenie mózgowe).

Parametry techniczne

Wymiary zewnętrzne urządzenia: średnica 2640 mm
Wysokość urządzenia od poziomu gruntu: 1013 mm
Masa urządzenia: 520 kg

Wysokość swobodnego upadku: 433 mm
Wymiary strefy bezpieczeństwa: promień 2000 mm od zewnętrznej krawędzi urządzenia
Głębokość fundamentowa: 656 mm poniżej poziomu gruntu
Powierzchnia strefy funkcjonalnej: 29,21 m^2